Як розрахувати овуляцію — вчимося!

Що таке овуляція та методи визначення овуляції.Одним з важливих питань у житті кожної жінки стає питання дітонародження, особливо якщо у жінки є складнощі з зачаттям або порушення в менструальному циклі.

Крім того, всім жінкам важливі питання, що стосуються запобігання від небажаної вагітності.

До цього має безпосереднє відношення одне з фізіологічних явищ жіночого організму — овуляція.

Що таке овуляція

Овуляцією називають дозрівання жіночої статевої клітини — яйцеклітини і процес її виходу з фолікула в область маткових труб. Цей процес у здоровому жіночому організмі відбувається регулярно, яйцеклітини дозрівають щомісяця, приблизно в середині циклу, це найсприятливіший для зачаття дітей час. Знаючи терміни своєї овуляції, жінка може планувати народження дитини і навіть спробувати зробити так, щоб на світ з’явилася дитина потрібної статі.

Крім того, знання термінів овуляції важливо для жінок з нерегулярним циклом і хворобами репродуктивної системи, визначення наявності або відсутності овуляції необхідно для діагностики безпліддя та визначення його виду.

Крім усього іншого, при визначенні термінів овуляції можна досить надійно оберігатися від вагітності, особливо тим жінкам, хто не може в силу особливостей організму або алергії користуватися спіраллю, різного роду контрацептивними таблетками і презервативами.

Методики розрахунку овуляції

Сьогодні на багатьох сайтах є спеціальні он-лайн калькулятори для розрахунків приблизного терміну овуляції. Вони, звичайно, усереднені і призначені більше для розваги. Точності від них чекати не доводиться, тому що вони не можуть врахувати індивідуальних особливостей і впливу різних зовнішніх факторів: овуляція — механізм примхливий.

Тому для надійної діагностики лікар-гінеколог попросить вас визначити овуляцію за допомогою декількох способів, про які ми вам розповімо.

Тест кристалізації слини

Це спосіб визначення овуляції за особливостями зміни слини в результаті дії на неї жіночих статевих гормонів під час овуляції. Слина за своїм складом схожа із слизом в шийці матки і проходить ті ж зміни протягом менструального циклу. Під час овуляції в ній підвищується рівень солей, що при розгляді в мікроскоп дає характерну картинку на екрані.

Сьогодні розроблені та активно продаються прилади, розміром і формою схожі на губну помаду з мікроскопом — вони за одну хвилину дадуть вам відомості по картинці, є овуляція або її немає. У дні, коли немає можливості зачати малюка, картина слини розмита, за три дні до овуляції картинка починає формувати структури, схожі на гілки ялинки або папороті, в день овуляції картинка стає найбільш чіткою і з точністю дає діагностику овуляції. Після овуляції протягом трьох діб картинка втрачає чіткість — стає такою ж, як була до овуляції.

Тест дає гарантію на 97-99%, однак для його проведення необхідна наявність ряду умов. Це, перш за все, відсутність запалення в роті і горлі, відмова від куріння і їжі за 2:00 до тесту, а в ідеалі — ранкова слина (до чищення зубів).

Цей прилад досить чітко дозволяє простежити картину овуляції і зміни її часу. При постійному монотонному малюнку слини протягом декількох циклів або зміну типової картини малюнка, термінів овуляції або інших змін необхідно звернутися до лікаря — є велика ймовірність відсутності овуляції або гормональних розладів.

Тест-смужки на овуляцію

Ще одним сучасним методом для визначення овуляції в будинку є тест на овуляцію, те саме тесту на вагітність. Та і принцип його дії має багато схожого з тестом на вагітність, тільки визначає він в сечі не хоріонічний гормон, а лютеїнізуючий гормон, який відповідальний за овуляцію. На тесті також нанесені смужки: якщо виявляється одна смуга, овуляції ще або вже немає, якщо на тесті проявилося дві смуги, овуляція відбулася найближчим часом — тест показує овуляцію близько двох діб.

На рівень гормонів впливають багато факторів, і можуть одночасно діагностуватися не один, а два фолікули, будучи ще недозрілими, тому стовідсотковим цей тест вважати не можна.

Це один із самих «старих» і перевірених часом методів, який дає найточніші показники. Суть методу — у зміні температури в області малого тазу і прямої кишки в першу і другу фази циклу. Визначити цю різницю температури і кордон зміни фаз (тобто час овуляції) допомагає регулярне і педантичне вимір температури per rectum, що означає в прямій кишці.

Це роблять регулярно весь місяць вранці, не встаючи з ліжка, ставлячи градусник на кілька хвилин. Отримані вимірювання методично заносяться в спеціальні графіки, потім по ним простежується перша фаза циклу, коли температури коливаються нижче 37 ° С.

При овуляції за рахунок дії прогестерону відбувається «розігрівання» малого таза і різкий стрибок температур вище межі в 37 і навіть вище 37,3 ° С, потім на другій фазі циклу відбувається стабільне підтримання більш високих температур.

Якщо вагітності в результаті не здійснюється — до місячним пік графіка знову йде вниз, все повторюється знову. Якщо ж наступила вагітність — відзначаються підвищені температури і далі, після 18-х діб другої фази циклу (коли в нормі повинна була б прийти менструація).

Похибки у вимірюванні будуть при застудах, коли тіло в лихоманці, при активному пробудженні або ранковому сексі, при запальних процесах в області малого тазу. Але в цілому, при вимірі графіка більше трьох-шести місяців він може з точністю до доби підказати жінці дату можливого зачаття карапуза і «незалетние» дні.

Багато жінок, досвідчені в цих справах, можуть навіть по власному організму відчувати овуляцію. Зазвичай більше хочеться близькості, змінюється характер виділень з піхви і відчуття в грудях. Але точним цей метод не назвеш, зі стовідсотковою ймовірністю настання овуляції може бути визначено тільки по УЗД — так як на екрані апарату візуально видно фолікул і його розрив з виділенням рідини в простір ззаду матки.

One thought on “Як розрахувати овуляцію — вчимося!”

  1. Дякую за статтю. Знайшла для себе багато цікавої інформації. Так сталося, що мені потрібно ретельно вести календар менструації. Я пробувала знайти в інтернеті програму-календарик. Із безкоштовних з українським інтерфейсом вдалось знайти лише одну на сайті wcalendar.kernpro.info (хоч і сайт російський, програма підтримує і українську мову) Підкажіть, може є ще якісь варіанти? Де можна їх знайти?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *