Як грамотно сісти на дієту

Сісти на дієтуСісти на дієту — справа нехитра, інше питання — сісти грамотно. Простіше кажучи, на ту дієту, яка принесе користь, а не навпаки — відніме сили, зіпсує настрій і позбавить смаку життя.

Спочатку зауважимо: дієта насправді не те, чим звикли вважати її ми. У розумінні обивателя — це категорична відмова від будь-яких продуктів, будь-то м’ясо, картопля, шоколад або молоко, або ж від жирів, білків або вуглеводів, або ж навпаки — включення в раціон «всього нічого». Насправді (саме так розуміють медики) дієта — це не тільки обмеження в певних продуктах, але і особливий спосіб їх приготування: наприклад, не смажити, а парити, варити, запікати.

Перш, ніж відмовити собі в чому-небудь (будь воно смажене або відварне) і гордо заявити всім, що ти тепер — на дієті, слід розібратися: чи потрібна дієта взагалі. Найпростіший спосіб зробити це — порахувати індекс маси свого тіла (ІМТ).

Індекс маси тіла = вага / ріст (в метрах) ?

Наприклад, якщо вага — 90 кг, а зріст — 1 м 80 см (1,8 м), то індекс маси тіла = 90/1, 8 ? = 27,7

Норма ІМТ = від 18-20 до 24.

Майте на увазі: такий спосіб визначення ІМТ не підходить для визначення ідеальної ваги у дітей і підлітків, а також у спортсменів (у них переважає м’язова маса, яка важча жиру).

Якщо ІМТ більше норми (надлишок жирової маси) — можна сміливо сідати на дієту. Трапляється, що ІМТ нормальний, але пару кілограм хочеться скинути. У цьому випадку «вердикт» може винести тільки дієтолог.

Самому вибрати собі дієту — це свого роду мистецтво. Дієт дуже багато, і всі вони — варіації на тему «прибрати з раціону те, відмовитися від цього, обмежити себе в іншому». Але і у цього «обмежити» повинні бути розумні межі.

Слово експерту

Наталія Міхньова,

лікар-гастроентеролог, дієтолог:

 «Дієта потрібна далеко не завжди. Іноді досить просто внести корекцію в харчування: обмежити себе в солодощах, харчуванні у фастфудах, постаратися їсти менше смаженого і перейти на відварені або тушковані рибу, м’ясо і овочі, фрукти.

Самому собі призначати строгу дієту не можна ні в якому разі. Сидіти на одних яблуках або кефірі кілька днів, а потім падати в голодний обморок — це нерозумно.

Строгі дієти ж взагалі краще не дотримуватися. Тому як спрацьовує так званий «синдром йо-йо» або «синдром рикошету». Тобто, після того, як людина «зістрибне» з дієти і нормалізує свій раціон, організм думає: «У мене був стрес, тому зараз потрібно якомога більше корисного відкласти про запас». І починає відкладати.

Таким чином, схуднувши на дієті, приміром, на 2 кг, через тиждень-два можна поправитися на 4-5. Виходить замкнуте коло: ви сідаєте на нову дієту в надії скинути вже ці кілограми, а в результаті лише страждає весь ваш організм, психіка та навколишні ».

7 правил дієти

1. Категорично заборонено сидіти на одних яблуках, кефірі або на одній каві з скоринкою хліба. Універсальних продуктів не існує. Людина щодня має отримувати 49 незамінних речовин — вітаміни, мікроелементи, вода, білки, вуглеводи, жирні кислоти. Тому головне правило дієти: вона повинна бути збалансованими. У раціоні повинні бути присутніми (хоч в невеликих кількостях) м’ясо, риба, птиця, молочні продукти, фрукти і овочі.

2. Тобто необхідно не менше трьох разів на день — на таку кількість прийомів їжі «налаштований» організм людини.

3. Пити потрібно близько 1,5-2 літрів рідини в день — вода, соки, чай.

4. Дієта повинна відповідати вашим енергетичним витратам. Тому у кожної людини буде свій дієтичний раціон. Приміром, якщо людина працює на будівництві, то і калорій йому потрібно більше, ніж тому, хто цілий день сидить в офісі, але займається розумовою працею. Виходячи з цього і потрібно складати свій раціон.

5. Найоптимальніший час для суворої (!) Дієти — 7 днів. Ті, що тривають довше — неправомочні. Багато, посидівши на строгій дієті тиждень, відчувають надзвичайну «легкість» і продовжують в тому ж дусі. Потім же починаються проблеми: дають про себе знати старі болячки і можуть з’явитися нові.

6. Дієта — можливо, єдина в світі річ, коли не варто покладатися на свій смак. Велика ймовірність, що ті продукти, які вам до душі, можуть вам не підходити. Організм може патологічно — як до наркотику — тягнути, наприклад, до яблук, персиків або помідорам, а їх організм не засвоює. Тому вважати панацеєю не будь продукт, фрукт, овоч і т.д. нерозумно.

7. Категорично заборонено дотримуватися дієти (якщо тільки вони не лікувальні) дітям, вагітним, матерям і літнім людям.

Якщо ні дієта, ні фізичні навантаження не допомагають схуднути або набрати вагу, слід йти до лікаря. Він врахує індивідуальні особливості організму (непереносимість продуктів, захворювання) і тільки після цього призначить лікування.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *