Безпліддя. Вихід є!

Безпліддя.Наслідки причина та лікування безпліддя у жінок та чоловіків.В даний час вважається, що якщо в подружній парі при регулярному статевому житті без використання методів контрацепції (запобігання) вагітність не настає протягом року, треба ставити питання про безпліддя і починати обстеження і лікування подружжя.

Чим швидше з’ясуватися причина, що викликає безпліддя, і почнеться лікування, тим більша вірогідність лікування і настання вагітності.

Відтягувати момент звернення до лікаря не варто ще тому, що чим старше стає жінка, тим вірогідність завагітніти знижується. Особливо після 35 років, жінка має обмежений час до настання менопаузи, щоб вирішити проблему безпліддя.

Безпліддя буває чоловіче і жіноче, комбіноване.

Жіноче безпліддя-це нездатність жінки до зачаття в дітородному віці.

Розрізняють первинне, вторинне і абсолютне безпліддя.

Якщо у жінки ніколи не було вагітності, говорять про первинне безпліддя. Якщо у жінки була хоча б одна вагітність, то незалежно від того, чим вона закінчилася — родами, абортом, викиднем, позаматковою вагітністю — наступна безплідність вважається вторинною.

Нездатність жінки до зачаття буває абсолютною, коли повністю виключена можливість вагітності (відсутність матки, яєчників і інші порушення розвитку статевих органів).

Деякі фактори, що впливають на плідність пари:

Достатню вагу і зростання жінки;

Повноцінне здорове харчування чоловіка і дружини (достатній вміст білків в раціоні є необхідною умовою для сперматогенезу у чоловіків);

Адекватне фізичне навантаження (при надмірних фізичних навантаженнях може порушуватися процес утворення сперматозоїдів у чоловіків і процес овуляції у жінок);

Нервові стреси і перевтома також може бути причиною зменшення кількості і якості сперматозоїдів і порушень менструального циклу.

Прийнято виділяти такі причини виникнення безпліддя:

Порушення прохідності і функції маткових труб (трубне і перитонеальне безпліддя)

Проблеми зі сперматозоїдами (чоловіче безпліддя)

Порушення овуляції (гормональне або ендокринне безпліддя)

Імунологічне безпліддя (з причини імунної несумісності пари)

Безпліддя, спричинене через порушення будови і функції матки.

Безпліддя по нез’ясованої причини.

Трубне і перитонеальне безпліддя

Трубне безпліддя пов’язано з непрохідністю маткових труб. До цього можуть призвести: інфекції статевих органів (хламідіоз, уреаплазмоз, статевий герпес, цитомегаловірус, гонорея та ін.) операції на внутрішніх статевих органах, перев’язка маткових труб, ускладнення апендициту, ендометріоз статевих органів.

Проблеми зі сперматозоїдами

В організмі дорослого чоловіка процес формування сперматозоїдів (сперматогогенез) відбувається безперервно. Клітці попередникові сперматозоїда потрібно 72-74 дні для перетворення в зрілий сперматозоїд. Від кожного яєчка сперматозоїди рухаються по насіннєвим протоках (канатика спинного), змішуючись з секретом передміхурової залози, утворюють сперму. Сперма при статевому контакті вивергається (еяколяція) через сечовипускальний канал.

Щоб бути плідним (фертильним) чоловік повинен доставляти адекватну кількість нормальних сперматозоїдів у піхву жінки. Існує безліч різних чинників, що порушують процес сперматогенезу і призводять до чоловічого безпліддя: інфекції передаються статевим шляхом, різні порушення розвитку статевих органів, порушення утворення чоловічих статевих гормонів, непрохідність сім’яних канатиків, перенесений в дитинстві паротит (свинка), різні хімічні і фізичні агенти та ін.

Діагностика

Обстеження пари, у якої існує проблема зачаття дитини, зазвичай починається з дослідження сперми (спермограмма). Для цього чоловіка просять утримуватися від статевих контактів, вживання алкоголю і медикаментів протягом 5-7 днів перед аналізом. Сперма збирається в лабораторії в стерильний скляний посуд, потім досліджується під мікроскопом. При цьому визначається кількість сперматозоїдів, їх «живучість», рухова активність і ін. властивості. Якщо знаходять відхилення, то аналіз повторюють ще раз через деякий час. При визначення відхилень в подальших аналізах доктор починає шукати причину.

Лікування

Залежить від причини, що викликало чоловіче безпліддя. При без ефективності лікування вдаються до методів штучного запліднення.

У чоловіків, що мають трохи нормальних сперматозоїдів, існує шанс при використання методу штучного осіменіння, так як використовується перша частина еякуляту, що має найбільшу концентрацію сперматозоїдів.

В даний час існують вже нові методики по виділення найбільш активних сперматозоїдів з яєчка, і запліднення ними яйцеклітини in vitro (у пробірці), з наступною пересадкою заплідненої яйцеклітини жінки.

Донорство сперми — програма, що дозволяє мати дітей сім’ї у випадках абсолютного чоловічого безпліддя. Донори сперми проходять спеціальний відбір, що включає генетичне обстеження. За станом їх здоров’я ведеться постійний медичний контроль. За описом зовнішнього вигляду пацієнти можуть вибрати підходящого їм донора.

Ендокринне (гормональне) безпліддя

Це безплідність, що характеризується порушенням процесу овуляції. Якщо гормональний механізм, що забезпечує овуляцію, поламаний, розрив фолікула не відбувається, яйцеклітина не виходить з яєчника і не потрапляє ні в трубу, ні в матку, вагітність неможлива. В цьому випадку має місце ендокринна (або гормональна) форма безпліддя.

Порушення процесу овуляції виникає у жінок з різними порушеннями менструального циклу, викликаними порушенням здоровя і співвідношення статевих гормонів. Ановуляторні цикли (цикли, при яких овуляція не відбувається) зустрічаються при полікістозних яєчниках, захворюваннях гіпофіза і гіпоталамуса, надниркових залоз.

Діагностика

Визначити чи відбувається овуляції в дійсності є важливим завданням при обстеження безпліддя. Для цього існують такі можливості:

Вивчення графіків базальної температури. Базальна температура вимірюється у прямій кишці вранці одним і тим же термометром, не піднімаючись з ліжка і не спорожняючи сечовий міхур. У першу половину менструального циклу температура нижче 37? (На 0,2-0,3?), Після овуляції вона підвищується і тримається в межах 37,1-37,4?, Потім знову знижується перед менструацією. Значення базальної температури жінка відзначає на графіку, при нормальному циклі графік має два зубця. Спостерігаючи за графіком базальної температури можна оцінити відбувається або відсутня овуляція. Якщо овуляції не відбувається, то базальна температури не підвищується, а на графіку будуть відсутні зубці підйому.

Цей тест простий, легкодоступний і достатньо об’єктивний, але слід пам’ятати, що на нього можуть впливати не будь причини негормонального характеру (захворювання, що супроводжуються підвищенням температури тіла). Крім цього вимір БТ необхідно проводити не менше ніж протягом 2-3 менструальних циклів — лише тоді цей метод може бути діагностична цінним.

Більш точним методом оцінки є ультразвукове дослідження внутрішніх статевих органів жінки в різні фази менструального циклу. Досліджується зростання фолікулів і товщина внутрішнього шару матки (ендометрія).

Діагностувати відбувається овуляція чи ні можна шляхом дослідження рівня статевих гормонів яєчників, гіпофіза і гіпоталамуса в крові жінки також в різні фази менструального циклу.

Проводять також діагностичне вишкрібання порожнини матки з наступним дослідженням зіскрібка.

Лікування

В залежності від встановленої причини гормонального порушення у жінки, призначаються препарати для нормалізації менструального циклу, препарати для стимуляції овуляції. При подібному гормональному лікування частота виникнення вагітності складає 30-40%. При настання вагітності після стимуляції овуляції жінки потребують ретельного обстеження і спостереження краще в умовах стаціонару. Так як самовільне переривання вагітності буває у 20-40% жінок, збільшений ризик розвитку інших ускладнень.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *